אקולוגיה היא לא רק בניה בבוץ

בניית בית מחומרים טבעיים או פסולת ומיחזור זה חשוב, אבל הצבה לא נכונה של הבית ותיכנון לא נכון  יגרור אחריו הרס של הסביבה וביזבוז של משאבי טבע יקרים, בזבוז חשמל , מים ועוד.

בניה אקולוגית ירוקה אין משמעה דווקא בנייה מאדמה או תערובות אדמה עם קש.  בניה ירוקה משתמשת בחומרים מתועשים הניתנים למיחזור או לשימוש לטווח  ארוך.  אך נוקטת גישות ירוקות ובוחנת את ההשלכות הסביבתיות של הבניה ומקפידה על שיקולים אקולוגים : העמדת הבניין, תכנון נכון של המעטפת (הקירות) חיסכון בחשמל ואנרגיה, חיסכון במים, וגם הפגיעה באדמה  (טביעת רגל אקולוגית), כמו כן יש שיקול משמעותי לכמות האנרגיהבתחזוקת הבית, כמות הפסולת והפגיעה בטבע במהלך הבניה ואחריה.

בנייה ירוקה

כדי להשיג את כל אלה מושקעת חשיבה רבה בהצבת הבניין : החזית הארוכה של הבית פונה לדרום , וזה כדי להכניס לבית כמה שיותר אור וחום טבעי כדי לחסוך בחשמל.  השמש נמצאת תמיד בזוית דרומית בקיץ היא גבוה יותר ובחורף היא נמוכה את זה מנצלים בבניה הירוקה כדי להכניס לבית חום ואור בחורף ע"י כך שהבית פונה לדרום ובצד זה פותחים חלונות גדולים להכנסת קרני השמש , בקיץ אנחנו לא רוצים את קרינת השמש הישיר וכאן מנצלים את העובדה שהשמש בזוית גבוה יותר  ולכן בונים מצלול (פרגולה) בצד דרום מעל החלונות הגדולים ואז השמש נשברת ואנחנו מקבלים אור אבל לא חום .

 עוד סיבה שהחזית הארוכה של הבית פונה לציר דרום צפון והחזית הקצרה של הבית למערב  כי באזורנו הצד המערבי מכניס קרינת שמש חזקה בשעות אחר הצהריים ולכן בצד זה גם אין כמעט חלונות כדי למנוע חימום יתר של הבית. בצד צפון יש חלונות להכנסת אויר קריר כי צד זה מוצל רוב שעות היום ע"י הבית עצמו, ולכן בצד זה נמצאים חדרי השינה, ובזה גם חסכנו את הפעלת המזגנים בלילה וביום. הרוח באזורנו היא מערבית רוח חזקה מצד מערב בשעות אחר הצהריים (חזקה מידיי ) ובמשך הלילה והבוקר יש בריזה קלה מצד צפון , צפון מערב ואז אנחנו מאפשרים לה לצנן קלות את הבית.

הבית לא מתחשב בנוף אלה בחיסכון באנרגיה כשנרצה לראות נוף נצא לטיול בגינה. מעטפת הבית ( קירות הבית ) בנויים מקלקר דחוס (כן אותו חומר שלא מתכלה ולכן הוא בר קיימא וניתן למחזור ולשימוש חוזר) הנותן בידוד מעולה ( לגור בטרמוס ) המאפשר לנו לשמור את הקרירות שנכנסה לבית בלילה ובבוקר למשך רוב  היום.

התיכנון הראשוני היה שבין הטיח האקרילי החיצוני וקיר הגבס הפנימי יהיה קש נקי דחוס , אך לא נימצא בעל מיקצוע שיודע ויש לו ניסיון בתחום זה ולכן פנל קלקר דחוס היה פיתרון חילופי לא פחות טוב.

 כמובן שבידוד בקירות לא מספיק הבידוד הוא גם בחלונות הכפולים של הבית  שצריך לסגור אותם כשהחום בחוץ מתחיל לעלות. ובכך חסכנו בהוצאות החשמל  ובשימוש במזגנים.

עוד עיקרון חשוב בקירור פסיבי של הבית הוא העובדה שחום עולה למעלה ולכן התקרה הגבוה  ובכך לוקח זמן רב יותר עד שהחום מפריעה לאנשים בבית . החלונות הגדולים בדרום מגיעים כמעט עד התקרה וזה כדי שהחום שנלכד למעלה יצא דרכם באין מפריעה בערב ובלילה כאשר  החלונות פתוחים .

הבית עומד על עמודונים כדי שהצל הנמצא בחלל  שמתחת לבית יקרר את הרצפה ובכך גם הרצפה לא תאגור חום. עוד סיבה לרצפה על עמודים נמוכים היא מושג הנקרא "תביעת רגל אקולוגית " והוא אומר כמה נזק ופסולת גרמנו לכדור הארץ בכל דבר שאנו עושים . כאשר ירצו נכדנו לבנות בית חדש או לשנות את יעוד הקרקע או להעביר את הבית למקום אחר לא תהרס הקרקע שמתחת הבית ואחרי זמן קצר תצמיח שוב פרחי בר ורתמים (אילו היתה יציקת הבטון ישירות על הקרקע אז הנזק לקרקע היה גדול מאוד ) וכמובן את משטח שעליו בנוי הבית ניתן להעביר למקום אחר כמו גם את כל הבית אפשר להעמיס על משאיות למקום אחר בלי שהשארנו תביעת רגל  אקולוגית  ושאריות .

בבית האקולוגי מיושמים עוד עקרונות כמו : שימוש במנורות חסכוניות  (מנורות לד ופלורסנטיות), ניצול המים האפורים להשקיה או להדחת השירותים, שימוש באנרגית השמש לחימום המים (דוד שמש ).

גם הגינה היא מרכיב חשוב ובחירת הצמחים ומיקומם חשובים לא פחות : עצים ירוקי עד בצד מערב כדי להצל על הבית בשעות אחר הצהריים , עצים נשירים וירוקי עד משולבים בצד הדרומי  ( צד השמש ), כאן גם אפשר לשתול גפן על הפרגולה כדי שבחורף שהיא נשירה תאפשר לקרני השמש להיכנס לבית דרך החלונות הגדולים ובקיץ תצל על החלונות ותימנע כניסת שמש ישירה, בגינה יש שימוש בעצי פרי גם לצל וגם לפרי ובעצי תועלת אחרים למזון ולרפואה . לדומא הברוש המושך אליו ציפורים רבות ( זוכרים את השיר מהגן מקהלה עליזה "על ראש הברוש" ) ועוזרות בהדברת המזיקים בגינה , מאזדרכת הודית "נים "עוזר להדברת מזיקים ולרפואת האדם, מורינגה עץ שכל חלק בו נאכל: שורשים ,פרחים ,עלים ,פירות והתרומה לבריאות גדולה מאוד . גידול תרנגולות העוזרות בעבודת הגן מכסחות עשביה אוכלות מזיקים ונמלים , והופכות את פסולת המטבח לזבל משובח ומספקות לנו את החביתה של הבוקר .

הידעת : בניין דרסט, גורד שחקים בן 48 קומות בניו יורק (נבנה ב 2001 ) נחשב לבניין הירוק בעולם : הבנוי בטכנולוגיות וחומרים מתקדמים . ספרות מומלצת בנושא : ימים ירוקים אסף לויתן , מדריך מפה לחיים ירוקים ענבל רשף

                                                                                                                         ערן אוגול

פורסם בקטגוריה אקולוגיה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>