הישרדות – גרסת התינוקות / נעה חברוני


תינוק נולד, יוצא מהסביבה המוגנת של הרחם, מהמקום הבטוח בו שהה למשך 9 חודשים, אל עולם עצום בגודלו, גדול במושגים שאינם נתפסים. בכדי שהתינוק השברירי ילמד להסתגל אל העולם ניתנה לו מתנה: מנגנוני הישרדות.

מנגנוני ההישרדות של התינוק בחודשים הראשונים לחייו פעילים מאוד – אחד הדברים הממחישים זאת ביותר הוא רפלקסים מסוימים הנקראים רפלקסים פרימיטיביים או בשם אחר – רפלקסים הישרדותיים. למשל  רפלקס האחיזה, רפלקס המציצה, רפלקס הזחילה, רפלקס הסייף ורפלקס מורו. כל הרפלקסים הפרימיטיביים הם הכנה להתנהגות "גבוהה" יותר מבחינה אבולוציונית. בערך בגיל 3-4 חודשים נעלמים רוב הרפלקסים ההישרדותיים ומפנים מקום ללמידה התפתחותית גבוהה יותר ( תהליך שקורה בהדרגה ).

ניקח כדוגמא את  רפלקס המציצה,  ייעודו של רפלקס זה הוא לתת לתינוק כלים להזין את עצמו עוד לפני ש"למד" כיצד להשתמש בפיו. פעולת המציצה הרפלקסיבית מאפשרת לתינוק לינוק ולאחר זמן מה התינוק גם לומד כיצד להשתמש בפיו באופן רצוני ומורכב יותר וכך הוא יכול ליהנות מסוגים מגוונים של מזון. דוגמא נוספת היא רפלקס מורו ( על שם הרופא ארנסט מורו שתיאר אותו לראשונה) או בשמו האחר רפלקס הבהלה. רפלקס מורו אמור להופיע אצל התינוק החל מרגע לידתו, הוא מופיע כתגובה לתחושת בהלה ומתבטא בפריסה מהירה של הגפיים וחזרתם למקומם. הרפלקס מתבטא לעיתים גם בבכי.  אחת ההשערות היא שרפלקס זה הוא הכנה ליכולת שלנו להגיב במהירות למקרה בו הגוף שלנו חש מאוים למשל: כאשר אנו נוגעים בסיר רותח, היד שלנו "קופצת" באופן אינסטינקטיבי בכדי שלא ניפגע.

היכן נכנס התפקיד שלנו בתור הורים ובתור סביבה התפתחותית ?

בכדי לאפשר לתינוק מימוש של הפוטנציאל ההתפתחותי שלו, נוכל לוודא שהרפלקסים הפרימיטיבים אכן קיימים אצל התינוק ושהוא אכן "מפעיל" אותם.  למשל נאפשר לתינוק שלנו לחוות תנועה וקולות גם אם הם גורמים בהתחלה להופעה של רפלקס מורו. כמובן שצריך להתאים את העוצמה ולא לעורר את הרפלקס יתר על המידה. לאט לאט נוכל לראות שהתינוק מסתגל וכבר לא נבהל. נוכל לאפשר לתינוק שלנו לחוות שכיבה על הבטן ( בהתאם להוראות משרד הבריאות ), כבר ברגעיו הראשונים בכדי לממש את רפלקס הזחילה, דבר זה יתרום לתנועתיות התינוק בהמשך חייו.

עלינו לזכור כי ביכולתנו לסייע לתינוק לממש רפלקסים אלו ובכך לרכוש מיומנויות שישרתו אותו לאורך כל חייו. אם נהיה קשובים לכך נוכל לתרום לחלק נכבד בהתפתחותו  כבר בגילאים המוקדמים, ונאפשר לו להתחיל את חייו בביטחון ובידיעה כי יש לו את תמיכתנו.

הכותבת הינה מדריכה לליווי התפתחותי בשיטת צעד ראשון.

פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>