מחזור והפרדת פסולת

הפרדת פסולת ומחזור, למה זה טוב ואיך עושים את זה?

חברת הצריכה המודרנית מספקת לנו הרבה דברים, לא את כולם אנו צריכים וחלקם משמשים אותנו לרגע וברגע הבא נזרקים לפח. ישנם דברים בסיסיים כגון מזון המיצרים תוצרי לוואי (קליפות, גרעינים, עצמות וכו'). אולם לא הכל חייב ללכת לפח כיום ניתן למחזר בישראל את רוב הפסולת אמנם זה מצריך מחשבה והערכות אחרת אבל עם הזמן הפרדת הפסולת הופכת לטבע ולא מפריעה לאורח החיים הרגיל. חשוב לציין כי לפני הכל עדיף לצמצם צריכה של דברים מסויימים מכיון שגם בתהליך המחזור נגרם לבזבוז משאבים וזיהום אוויר.

אז מה עושים?

קודם כל מספר הכנות, אם אתם גרים בבית פרטי מומלץ לרכוש מספר פחים שחורים ובהם לחלק את הפסולת לפי סוגים: נייר, זכוכית (פקדון וללא פקדון) ופלסטיק. מי שגר בדירה יסתפק בדליים קטנים מתחת לכיור או במרפסת השירות. יש לקבוע מקום בו מרכזים סוללות שסיימו את חייהן וכן להחזיק כלי פלסטיק קטן לקליפות ופסולת המטבח.

הפרדת פסולת אצל משפחת עמוסי

נייר וקרטון: ברחבי הערים פזורים מתקנים למחזור נייר וקרטון, כל שעלינו לעשות הוא לרכז בבית את הפסולת ואחת לזמן מה 'לעשות סיבוב' לפח הקרוב. מי שמחמם את הבית בקמין עצים או שיש לו פינת מדורה בחצר, יכול להשתמש בנייר כחומר בערה מצוין (שימו לב לא לשרוף מגזינים העשויים נייר כרום, מעטפות עם חלונית מניילון וכדו').

בקבוקי זכוכית: רוב בקבוקי הזכוכית בארץ הם בנפח הנמוך מליטר וחצי ועל כן עומדים בתנאי חוק הפיקדון, ניתן להשיבם לחנות ולקבל 25 אג' עבור כל אחד. אין לכם כח להתעסק עם החזרת הבקבוקים? תנו לילד כדמי כיס או חפשו את כלובי מיחזור הזכוכית של אל"ה.

פלסטיק: את בקבוקי הפלסטיק הכלולים בחוק הפקדון כדאי להחזיר לחנות לקבל עבורם כסף. בקבוקים ומכלי פלסטיק שאינם כלולים בחוק הפקדון כגון סלסלות של פירות, גביעי יוגורט, מכלים של חומרי ניקוי וכו' יש לשים בכלובי מיחזור הפלסטיק ברחבי הערים (רצוי לשטוף חומרי ניקוי על מנת למנוע זיהום סביבתי).

סוללות: סוללות שסיימו את חייהן יש לשים במיכלים המיועדים לכך, סוללות אלו יפונו לאתר לטיפול בפסולת רעילה. ברוב בתי הספר נמצאים מתקנים כאלו וניתן לפנות לרשות המקומית על מנת לקבל מתקן כזה.

דיסקים ומדיה: דיסקים משומשים ניתן לשים בחלק מכלובי המחזור של אביב (כלובי הפלסטיק) שימו לב יש לשים דיסקים רק במתקן שמצוין בפרוש כי הוא מיועד לכך. את מיקום המתקנים תוכלו למצוא בקישור למטה.

פסולת מטבח: פסולת המטבח תהפוך לזהב לאחר תהליך קומפוסטציה, ניתן לצור ערמת קומפוסט פתוחה או להשתמש במיכל יעודי (קומפוסטר). בבית פרטי יש למצוא פינה מרוחקת מעט ובה להקים את ערימת הקומפוסט, גם בבית משותף ניתן להציב קומפוסטר בחצר (אולי ליד חדר האשפה) לתועלתם של דיירי הבניין. גם אם אינכם מתכוונים לטפח ערימת קומפוסט מקצועית ולהשתמש בה לגינון עליכם לדעת כי הקומפוסטר יכול לצמצם את הפסולת הביתית במאות אחוזים, קומפוסטר ממוצע יכול להכיל פסולת מטבח ביתית כשנתיים ללא ריקון! יתרון משמעותי נוסף הוא צמצום הצחנה מפח האשפה הביתי ומחדר האשפה בבית משותף.

אז קדימה לעבודה ובהצלחה.

קומפוסטרמחזור סוללותכלוב מחזור לפלסטיקפח לנייר בלבד

קישורים רלונטיים:

קומפוסט למתחילים

אמניר- מחזור נייר

חוק הפקדון על מכלי משקה

תאגיד המחזור אל"ה

רעיונות ליצירה בחומרים ממוחזרים

המשרד להגנת הסביבה

מפת מתקני איסוף

אביב תעשיות מחזור


פורסם בקטגוריה אקולוגיה, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

תגובה אחת על מחזור והפרדת פסולת

 1. מאת קממ‏:

  שלום, אהבתי מאוד את הפוסט.. אנחנו גם מפעילים שירות
  כלל ארצי בו אנו מספקים מיכלים כחולים לבניינים ומשרדים
  בכדי לבצע הפרדה במקור של נייר משאר פסולת.

  אודה לך אם תוסיף את הקישור לרווחת גולשי האתר שלך

  מידע על תוכנית מיכלים כחולים למחזור נייר:
  http://www.kmm.org.il/apage/32758.php

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>